13 Mayıs 2009 Çarşamba

YAY! Hareketi

Bugün çoğu blogda şu an okuduğunuz yazıya benzer yazılar göreceksiniz. Bugün internette sansüre tepki var. Bir YAY! hareketi var. Bugün ortak bir yazı yazarak tepkimizi dile getiriyoruz. Bu tepki sadece sanal ortamda değil, gerçek hayata da taşınıyor. Öncelikle izlediğimiz çoğu güzel reklamın yönetmeni İlkay Kopan'ın çektiği sansür filmlerini izleyelim. Gerçekten çok başarılılar, izlemeden geçmeyin derim. Zaten ilkini izleyince bağımlılık yapıyor.

Videoların devamı için burayı ziyaret edebilirsiniz..

Videolar oldukça etkili olacak diye düşünüyorum. Ama bir yandan da tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz. Olayımız şu:

Bu posteri istediğimiz yere asıyoruz, boşluğa da uygun olan şeyi yazıyoruz. Fotoğrafını da çekiyoruz ki herkes görsün. Fotoğrafı isminizle birlikte sansuresansur@gmail.com adresine atarsanız hem bu protestoya destek vermiş olursunuz hem de cümle alem ne kadar yaratıcı olduğunuzu görür :) Örnek verelim, mesela bir restorana astınız, boşluğu “Bu restorana erişim engellenmiştir” şeklinde doldurabilirsiniz. Şu ana kadar yapan var mı? Olmaz mı? Hemen gösterelim:


Tamamına şurdan ulaşabilirsiniz.
Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde “bu tribüne erişim engellenmiştir” pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.

Sizden tek istenilen, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte sansuresansur@gmail.com adresine göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitede sergilemek istiyoruz.
Videolar, stickerlar, posterler dahil malzemelerin hepsine ulaşmak ve indirmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

YAY! :)

Hiç yorum yok: